Ile kosztuje wynajem l

Ile kosztuje wynajem lawety?

Dodano 04.03.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Chociaż wszystkie pojazdy stworzono z myślą o możliwości swobodnego pokonywania przestrzeni, to każdy motor, auto czy quad może zostać unieruchomiony. W każdym urządzeniu mechanicznym mogą przydarzyć się różnego rodzaju awarie, pojawić się problemy z układem zapłonowym czy ogumieniem. Niestety pojazdy mogą też ulec uszkodzeniu wskutek wypadku czy zdarzenia losowego, choćby przewrócenia się drzewa, upadku dużej gałęzi czy nawet szkód spowodowanych przez inny pojazd.

W sytuacji, gdy auto nie może poruszać się samodzielnie ani być zgodnie z przepisami kodeksu drogowego holowane najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług lawety. Pojazd może być wówczas bezpiecznie umieszczony na platformie przewozowej i dostarczony do wybranego miejsca. Klienci mają zwykle możliwość skorzystania zarówno z wynajmu lawety, jak i z usługi przewozu na lawecie. Przekonajmy się, kiedy laweta może się przydać oraz zobaczmy, kto i kiedy może ją wynająć.

Kiedy warto skorzystać z autolawety?

Usługi związane z przewozem pojazdów na lawecie są sposobem na przemieszczenie auta, które nie może się samo poruszać lub jego stan techniczny nie pozwala na uczestniczenie w ruchu drogowym. Najczęściej przewozy lawetą są wykonywane wówczas, gdy auto bierze udział w wypadku albo kolizji. W większości przypadków uszkodzenia pojazdu są na tyle duże, że jazda jest niemożliwa. Warto jednak pamiętać, że uszkodzenie któregokolwiek z elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czy wymaganych w aucie dopuszczonym do ruchu powoduje, że za jazdę można zostać ukaranym mandatem, a Policja jest zobowiązana do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Laweta bywa również używana do przewozu aut, które są remontowane. Często w ten sposób dostarcza się auto do lakiernika, czy do specjalistycznego warsztatu, gdzie ma być wykonana część prac. Z lawet korzystają również właściciele pojazdów zabytkowych, kiedy nie chcą ich narażać na jazdę po kiepskiej drodze czy w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Lawety nadają się również znakomicie do przewozu pojazdów, które nie mogą poruszać się po drogach. Na lawecie można przewieźć m.in. maszyny budowlane mniejszych rozmiarów, a także inne urządzenia wyposażone w podwozie kołowe lub gąsienicowe.

Co jest potrzebne do wynajęcia lawety?

Samodzielne prowadzenie lawety może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy decydujemy się na osobiste dostarczenie auta czy innej maszyny. Wynajęcie lawety nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami. Jedyne dokumenty, jakie trzeba będzie w takim przypadku podpisać to umowa wynajmu, w której są określone zasady korzystania ze sprzętu oraz wszystkie warunki zwrotu, a także wysokość wymaganych opłat.

Do wynajęcia lawety potrzebne jest również posiadanie prawa jazdy kategorii uprawniającej do prowadzenia takiego pojazdu. W przypadku autolawet zbudowanych na podwoziu auta dostawczego o DMC do 3,5 tony wystarczającym dokumentem będzie prawo jazdy kategorii B. Trzeba jednak pamiętać, że masa autolawety wraz z przewożonym ładunkiem musi się mieścić w dopuszczalnych granicach. W przypadku autolawet o DMC przekraczającym 3,5 tony kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii C. Jeśli autolaweta ma dodatkowo holować przyczepę, to w zależności od wymagań co do DMC zespołu oraz masy ładunku potrzebne może być prawo jazdy B+E albo C+E.

Wynajem lawety może wymagać również określonego wieku. Wiele firm udostępniających autolawety wybiera tu granicę 21 lat. Konieczne bywa również wpłacenie odpowiedniej kaucji, która stanowi zabezpieczenie zwrotu pojazdu w odpowiednim stanie i po określonym czasie.

Koszty wynajmu lawety są bardzo zróżnicowane. Wysokość opłaty zależy do wielu czynników, w tym rodzaju pojazdu, okresu, na jaki jest wynajmowany, zadań, które mają być za jego pomocą wykonywane oraz ilości kilometrów, które przejedzie auto.