Ile wynosi dopuszczalna prędkość podczas holowania?
Holowanie to sposób na to, aby przetransportować pojazd z miejsca awarii do mechanika. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach z nim związanych.
Holowanie ogólne zasady
Holowanie pojazdu, które możemy powierzyć firmie AUTO-HOL Garwolin to sposób na usunięcie samochodu z miejsca awarii i przetransportowanie go na posesję lub od razu do serwisu samochodowego. Jest to inna forma niż transport na lawecie, ponieważ auto wraca na swoich kołach. Zasada jest taka, że pojazd holowany podpinany jest pod holujący za pomocą liny. Samochód holujący własną siłą wprawia w ruchu holowany i ciągnie go za sobą. W tej sytuacji konieczne jest, aby kierowca pozostał w swoim pojeździe i na wyłączonym silniku sterował autem również w ten sposób, aby linka holownicza pozostała stale napięta. Holowanie to czynność, która opiera się o kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. W przypadku autostrad możliwe jest tylko do pierwszego zjazdu oraz tylko przez pojazd pomocy drogowej, który jest do tego uprawniony. Na wszystkich innych trasach można skorzystać z pomocy znajomych lub innych kierowców. Konieczne jest wystawienie trójkąta ostrzegawczego z lewej strony pojazdu. Poruszanie się odbywa na biegu jałowym, bez zaciągniętych hamulców oraz z odblokowaną kierownicą. Pod żadnym pozorem nie wolno uruchamiać świateł awaryjnych, ponieważ zakłócają one komunikację i nie będzie wiadomo, kiedy pojazd skręca.
Holowanie a prędkość
Oprócz tego, że obie osoby muszą być w swoich pojazdach obecne oraz zachować czujność, konieczne jest stosowanie się do ograniczeń prędkości. To poprawia bezpieczeństwo i pozwala na uniknięcie mandatu. W przypadku terenów zabudowanych maksymalna dopuszczalna wartość sięga 30 km/h i pod żadnym pozorem nie wolno jej przekraczać. Z kolei dla obszarów pozamiejskich, autostrad czy ekspresówek możliwe jest holowanie przy prędkości nie większej niż 60 km/h. Warto osobie udzielającej nam pomocy o tym przypomnieć.